יונתן רונן כתבה אישית לקראת קונגרס ICCM 2016

IMG_3523

כל צמח - שני פנים לו

אנו חיים בתקופה מעניינת מאוד. מצד אחד רפואה מערבית מתקדמת ומשתכללת מיום ליום, מצילת חיים, משפרת חיים, מתקדמת הן באספק המחקרי והן באספקט הקליני.

מצד שני, לרוב אוכלוסיות העולם המערבי היום מוצעים גם סוגי טיפול נוספים כגון הרפואה הסינית המשתכללת מיום ליום, משפרת חיים, מתקדמת הן באספקט המחקרי והן באספקט הקליני, וכן, לעיתים גם מצילת חיים – מה שבטוח, משנה חיים עבור לא מעט מטופלים.

תקופה זו מעניינת במיוחד היות וכיום ניתן להבין השפעות פרמקולוגיות של פורמולות צמחים סיניות ומערביות, להבין לוגיקה קלינית של שילובי צמחים עתיקים ממזרח וממערב, וכן אודות השפעות פרמקולוגיות של צמחים בודדים.

השילוב הזה מבחינתי הינו התגלמות השלם, ה- Yin & Yang בהתגלמותו, פאן אנרגטי עתיק ופאן חומרי ומחקרי מודרני לכל צמח.

אבחנה רפואית ושאלון רפואי סיני מסורתי:

התשאול מולנו הינו הזדמנות להכיר את אופיו האנרגטי של המטופל אשר התמזג עם בעיה רפואית כלשהי וכמו אופיו ואופי בעייתו, כך גם עלינו להתאים טיפול בעל אופי אנרגטי ואופי רפואי.

רפואת הצמחים המערבית טומנת בחובה ידע רחב אודות פעילויות הצמחים, הרכבם, ואופיים. חלק מהצמחים הינם חלק מהמטריה-מדיקה הסינית וחלק הינם צמחים מאותו הסוג ובעלי פעילות פרמקולוגית זהה או דומה מאוד; לדוגמא Glycyrrhiza Galabra  ו- Glycyrrhiza Uralnesis הרי ששניהם מינים של שוש – Gan Cao. האחד סיני והשני מערבי, טעמם זהה וכך גם הרכב החומרים והאנרגטיקה.

דוגמה נוספת, ממשפחת השפתניים הפעם, הינו זנב האריה - Leonurus Japonicus הנקרא בסינית Yi Mu Cao. צמח מאותו הסוג הגדל במערב נקרא Leonurus Cardiaca. שני הצמחים דומים מאוד באופיים האנרגטי וזהים מבחינה פארמקולוגית. בזכות השימוש של ההרבליסטיים המערביים ב- Leonurus Cardiaca לטיפול במערכת הקרדיו-וסקולרית נולד גם השימוש הפארמקולוגי ב- Yi Mu Cao לאותן בעיות והצמח אף מופיע בפורמולה החדשה יחסית (נכתבה ב- 1958) Gastrodia Ang Uncaria Decoction הלוא היא Tian Ma Gou Teng Yin כצמח סימפטומטי להורדת לחץ הדם.

בטיפולים במערכת האנדוקרינית משמש  זנב האריה כצמח המטפל בטאכיקרדיה על רקע היפרתאירואידיזם, המפחית היצמדות של נוגדנים ספציפיים לבלוטת התריס במחלות אוטואימיניות, וכן כמאט את קצב הפרשת הורמוני התריס.

הצמח משתייך לקבוצת מניעי הדם, עם כי מבט קצר על ההשפעה הפרמקולוגית שלו מגלה צמח הדומה בהשפעתו לצמחים מקבוצת מניעי צ'י, ומכאן ניתן להסיק שהנעת הדם נובעת מהנעת הצ'י. הצמח אסור לשימוש אצל סובלים מתת-פעילות של בלוטת התריס או בעלי נטייה לכך.

קליניקת צמחים מבחינתי כיום הינה קליניקה בה המטפל הינו מומחה לצמחים בהם הוא משתמש ומכיר אותם על כל רבדיהם, ובכך מעניק למטופליו טיפול מדוייק, יעיל, ומעל הכל - בטוח.

על המרצה יונתן רונן:

הבעלים של מרכז גפן לרפואה משלימה, בוגר קמפוס ברושים, חבר האגודה לריפוי סיני מסורתי (Dip C.M. I.A.TCM) וחבר מקצועי באיגוד ההרבליסטים הקליניים של עיל"ם ((M.I.H.A, מומחה לאנדוקרינולוגיה סינית מטעם בית החולים האוניברסיטאי בהאנגז'ו, Zhejiang provincial hospital of TCM, Hangzhou ספציפית לבעיות של בלוטת התריס, תלמידו האישי של ההרבליסט הקליני גל ראן

הרצאת צהריים פתוחה: טיפול בעודף פעילות של בלוטת התריס

 

תרגום לכתבה זו זמין גם ב: English

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.

%d בלוגרים אהבו את זה: