יעילות דיקור + מוקסה בטיפול בתסמונת המעי הרגיז (IBS)

מחקר חדש שמפורסם החודש מראה יתרונות משמעותיים לאלקטרו-אקופנקטורה (EA) ומוקסה (MOX) בחולים עם תסמונת המעי רגיז (IBS).

המחקר לקח 82 חולי IBS שהוקצו באופן אקראי לקבל EA או MOX במשך 4 שבועות ב-2 נקודות דיקור (ST-25 וST-37, בי-לטרלי) במשך 30 דקות. יעילות הטיפול נמדדה בעזרת סולם ה-VAS-IBS, כמו גם הביטוי של קולטנים לסרוטונין ברקמת רירית הסיגמואיד.

התוצאות הראו שגם EA וגם MOX יכולים לשפר באופן דרמטי ומובהק את ציון VAS-IBS הכולל (P <0.05). הממצא המעניין ביותר היה היתרון של טיפול EA / MOX בטיפול בתסמונת מעי רגיז שונה: EA הראה יעילות גבוהה יותר בהתמודדות עם עצירות, בזמן שMOX הראה יתרון בהתמודדות עם שלשול. הביטויים החריגים של 5-HT, 5-HT3R, ו 5-HT4R בשתי הקבוצות השתפרו באופן משמעותי לאחר הטיפולים.

רק כתזכורת, תסמונת המעי הרגיז היא הפרעה כרונית במערכת העיכול התפקודית עם שכיחות של כ11% בעולם. טיפול כולל בעיקר תמיכה באספקטים פסיכולוגים, כמו גם תרופות המתמקדות בסימפטום הדומיננטי הספציפי, וזה לכשעצמו מהווה בעיה כיוון שרוב החולים סובלים ממספר רב של תסמינים משולבים.

מקור:  Yin Shi et al. “Electroacupuncture versus Moxibustion for Irritable Bowel Syndrome: A Randomized, Parallel-Controlled Trial,” Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, vol. 2015, doi:10.1155/2015/361786

 

תרגום לכתבה זו זמין גם ב: English

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.

%d בלוגרים אהבו את זה: