יאיר מימון כתבה אישית לקראת קונגרס ICCM 2016

 1473001_10152020248491690_233696218_n

טיפול במצב של חוסר ודאות

תמונה למאמר של יאיר

חוסר וודאות הינו מצב שקיים במציאות הקלינית של כל מטפל, ללא קשר לדרגת הניסיון שלו.

יש טווח לגבי דרגת חוסר הוודאות בטיפול – ממצב ברור של אבחנה וידיעה כיצד לטפל למצב בו לא ניתן להגיע להחלטה כיצד לסווג את המקרה ואיך להתייחס לתלונה העיקרית.

נשאלת השאלה כיצד ניתן לטפל גם במצב בו אין וודאות מלאה באשר לבעיה ממנה סובל המטופל. בעולם המערבי אנו רגילים בחשיבה בה לבעיה מסוימת מתאים פתרון אחד ספציפי. ברפואה הסינית המצב שונה. גם אם אין אבחנה ברורה עדיין ניתן לטפל ולעזור למטופל.

מאסטרים שונים ברפואה הסינית הציעו פרוטוקולים של דיקור המשפיעים על אזורים מסויימים בגוף או גורמים לתנועה בהם ניתן להשתמש גם במצב שאינו מפוענח לחלוטין. הדבר דומה למצבים כלליים ברפואה המערבית בהם מטפלים באנטיביוטיקה במקרה של זיהום או בקורטיזול למקרה של דלקת, גם אם לא יודעים פרטים נוספים הנוגעים למצב הרפואי של המטופל. באופן דומה, ניתן לטפל באופן כללי ב-st36 לבעיות בבטן וב-bl40 לכאבי גב. הדיקור יוצר מנגנון ריפוי בגוף המווסת את עצמו וכך גם נקודה הקשורה באופן כללי למצב המטופל, תניע את התהליך. בצורה זו ניתן להתקדם ממצב של חוסר אבחנה למצב של פורמולת טיפול כללית.

כשמדובר במצבים נפשיים ניתן להעזר בשאלות המופנות למטופל כמו השאלה למה הוא זקוק עכשיו. במידה והיתה מחט קסמים – מה הוא היה בוחר שישתנה? בהתאם לתשובה שהמטופל נותן ולמצב רוחו ניתן לבחור את הנקודות. כדאי לכלול נקודות אדמה בטיפול שמאזנות ומבקרות את הפחד של המים. למשל: liv3 למצב של קושי בקבלת החלטות, pc7 לתחושת בדידות, lu9 למצב של אבל. נקודות אלה הן גם נקודות מקור, וככאלה הן קשורות ל-yuan ול-shen.

במצבים נפשיים אפשר לעבור לחשיבה המתמקדת בסמלים של הרפואה הסינית כמו עץ ואש. ישנן מספר כיוונים בהם ניתן לפתור את הבעיה וכולם טובים כל עוד מכוונים לעבר ליבת חוסר האיזון אצל המטופל. ניתן לעקוב מיידית אחר השפעת הטיפול באמצעות בדיקת שינוי בדופק, שינוי במראה המטופל ושינוי בהרגשתו. אפשר גם לחכות לטיפול הבא ולראות אם היה שיפור בסימפטומים.

טיפול במצב של חוסר ידיעה יכול להתבצע הן ע"י מטפל ותיק והן ע"י מטפל צעיר. ככל שהמטפל מנוסה יותר הוא מרגיש בדרך כלל בטוח יותר באפשרויות הריפוי של הרפואה הסינית. כתוצאה מכך נוח לו יותר להיות במצב של חוסר ידיעה. עם הזמן מבינים שכוח הריפוי טמון במטופל עצמו ונותנים אמון בטיפול, ביכולת הריפוי של המטופל ובעצמך כמטפל. אמון הינו גורם חשוב המאפשר למטפל להיות טוב יותר ולא הצורך להיות במקום בטוח שכופה וודאות. המעבר בין חוסר וודאות לוודאות עובר דרך אמון שחיוני למצב הקליני. הרפואה הסינית מסתמכת על הדאו, שביסודו נמצא רעיון ה-wu wei, עשיה ללא עשיה. חוסר העשיה וההענות למה שקורה חשוב יותר מהעשיה.כך, במצב של אי וודאות ניתן להגיע לטיפול שיחולל שינוי עמוק יותר מאשר במצב של תחושת וודאות ושליטה.

ההרצאה שתינתן בקונגרס תכלול ראיונות עם מטפלים בהם הם מספרים כיצד הם פועלים במצב של חוסר וודאות.

הרצאות קונגרס:

מה עושים כשלא יודעים מה לעשות? הרצאת מליאה - יום שלישי, 5.4.2016, 9:00-10:00

המרידיאנים המיוחדים - מדוע הם כל כך מיוחדים? דגשים קליניים ל-Chong Mai  - יום שלישי, 5.4.2016, 10:30-14:00

 

 

 

תרגום לכתבה זו זמין גם ב: English

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.

%d בלוגרים אהבו את זה: