זום על מחקר באינסומניה – תמונת מצב מאת גיל ברזילי

גיל תמונה

זום על מחקר באינסומניה – תמונת מצב

הרפואה הסינית המסורתית (TCM) הוכחה כיעילה בטיפול בנדודי שינה הנובעים מסיבות שונות. הטיפול באינסומיה בעזרת דיקור נחקר ועד עכשיו פורסמו כבר למעלה מ-200 מאמרים ממחקרים קלינים, פרה-קלינים וסיפורי מקרה בודדים.

בשנת 2012 פורסם Cochrane Review אשר בחן מחקרים אקראיים מבוקרים - RCT) הסטנדרט הגבוה ביותר בניסוים קליניים, בו המשתתפים מוקצים באופן אקראי לטיפול אחד או אחר וזאת על מנת למנוע הטיה) שנעשו באינסומניה וכללו מספר קבוצות של נבדקים: 1. דיקור; 2.דיקור + טיפול נוסף; 3.דיקור מול פלצבו; 4.דיקור מול "ללא טיפול". 32 ניסויים נכללו בסקר בהם היו 2,293 משתתפים בגילאי 15-98, חלקם עם מצבים רפואיים אשר ידועים כתורמים לנדודי שינה (מחלת כליות, שבץ, הריון ועוד). המחקר בדק דיקור בעזרת מחטים, אלקטרו-אקופנקטורה, אקופרסורה או אקופרסורה הכוללת שימוש במגנטים. רק שני מחקרים הראו שיפור במצב השינה שהיה בעל מובהקות סטטיסטית כשאחוזי הנשירה של מטופלים הקשו על ניתוח התוצאות. בכל המחקרים ניכר סיכון גבוה להטיה וכן שונות גדולה במספר פרמטרים כמו הגדרה של נדודי שינה, מאפייני המטופלים ונקודות הדיקור שנבחרו כפרוטוקול טיפולי. גודל האפקט היה בדרך כלל קטן עם Confidence Interval רחב יחסית. המחקר הגיע למסקנה כי "בשל איכות המתודולוגיה הנמוכה יחסית, רמות גבוהות של שונות ואפשרויות הטייה, התוצאות הנוכחיות לא מאפשרות לתמוך או להפריך את יעילות הדיקור בטיפול בנדודי שינה". כיון ש Cochrane מתמקד בראש ובראשונה במתודולוגיה (במיוחד מבנה המחקר והניתוחים הסטטיסטיים המתוכננים מראש), מסקנתם אינה מפתיעה.

עם זאת, יש אמת מסוימת במסקנות ה-Cochrane. שלושה מחקרים שפורסמו לאחרונה מדגישים את חלק מהבעיות:

המחקר הראשון, מברזיל, אשר פורסם בכתב העת היוקרתי Neuroscience Letters כלל 48 מטופלים שחולקו באקראי לקבל דיקור אמיתי או פלצבו. הנקודות שנבחרו היו SP-6, LI-4, ST-36, LIV-3, PC-6, Yin Tang הידועות כיעילות בטיפול בנדודי שינה. נקודות הפלצבו היו ממוקמות באיזור הדיקור האמיתי, אך מרוחקות מהנקודות עצמן. חולים קיבלו טיפול במשך 25 דקות, פעמיים בשבוע במשך 5 שבועות (סה"כ 10 טיפולים). יעילות הטיפול נמדדה באמצעות מדדים מתוקפים כמו מדד פיטסבורג לאיכות שינה ,(PSQI) מדד בק לדיכאון (BDIII) ומדד למידת הלחץ/סטרס (PSS) , לפני ואחרי הטיפול. התוצאות הראו שדיקור יעיל מאוד בשיפור איכות השינה ( <0.01,-53.23%ובהתמודדות עם מצב של דיכאון ((p <0.01, -48.41% ומתח (.(p <0.01, -25.46%.

המחקר השני נערך בסין ופורסם בכתב העת Journal of Traditional Chinese Medicine. מדובר במחקר אקראי מבוקר שכלל 120 חולים אשר חולקו באופן אקראי לקבל דיקור פעם ביום בנקודותGV20, Sishencong, BL-62, KID-6 (שתי האחרונות עם מוקסה), לעומת זרוע הבקרה בה קיבלו דיקור בנקודותHT-7, PC-6 וSP-6- . כפי שניתן לראות, קבוצת הבקרה בעצם קיבלה טיפול בנקודות שבטקסטים עתיקים רבים, כמו גם במחקרים הוכחו כיעילות מאוד לנדודי שינה. ואכן, היעילות, כפי שנמדדה ע"י PSQI הראתה ששתי הקבוצות היו יעילות מאוד בהשוואה לנקודת ההתחלה (שיעור יעילות היה 87.7% ו76.3% עבור שתי קבוצות, בהתאמה), לעומת זאת, ההשפעה על איכות השינה, הזמן עד להירדמות, והפרעות במהלך השינה, כמו גם יעילות התפקוד בשעות היום הראו יעילות יותר משמעותית בקבוצה הראשונה ( .(P <0.05

המחקר השלישי, גם הוא מסין, אשר פורסם בשבוע שעבר בכתב העת היוקרתי Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, השווה את היעילות של דיקור אוזן, דיקור גוף ודיקור בטן ב -54 חולים הסובלים מנדודי שינה בשל internal harassment of phlegm-heat syndrome. דיקור גוף כלל את הנקודות KID-6, BL-62, HT-7, Yintang, Sishencong וAnmian עם נקודות דיקור נוספות שנבחרו על בסיס בידול הסינדרום ST-40, ST-44, וLI-11. . דיקור אוזן כלל את הנקודות Shenmen (TF4), Shenmen (TF4), Occiput (AT3), Chuiqian (LO4), and Subcortex (AT4) together with Spleen (CO13), Stomach (CO4), Heart (CO15), and Liver (CO12). עורף (AT3), Chuiqian (LO4 אשר טופלו לסירוגין כל פעם בצד אחד, בכל יום אחר. דיקור בטן כלל RN-12, RN-10, RN-6, RN-4, KID-17, ST-24, ST-26, Pinggan עם נקודות דיקור בידול לסינדרום SP-15 וXiere. . תוצאות המחקר הראו כי דיקור גוף, דיקור אוזן ודיקור בטן, כולם יעילים בהקלה של סימפטומים של נדודי שינה, דיכאון, וחרדה, אך לדיקור גוף ודיקור אוזן היו השפעות טיפוליות חזקות יותר. התוצאות היו בעלות מובהקות סטטיסטית אבל המספר היחסית מועט של חולים אשר חולקו ל-3 זרועות עם מודל סטטיסטי ייחודי, אינו מספיק כדי להסיק מסקנות חד-משמעיות לגבי רמות היעילות של הטכניקות השונות.

אז מה הלאה?

על מנת לבסס את ההשפעה של דיקור על נדודי שינה נדרשים מחקרים קלינים באיכות גבוהה, כטיפול בודד או כטיפול תומך לטיפול תרופתי. המחקרים צריכים להיות מוגדרים היטב, גדולים ככל האפשר מבחינת כמות המטופלים, לכלול אוכלוסיות ממוקדות בעלות רקע משותף שמוביל לאינסומיה (כמו במחקר השלישי), להשתמש בפרוטוקול טיפולי שמוסכם ע"י מומחים בתחום, לכלול בקרות מוגדרות היטב ולהיעשות בהתאם לסטנדרט STRICTA שמפרט את ההנחיות לביצוע ניסויים קליניים בדיקור סיני.

References:

  1. Cheuk DKL, Yeung WF, Chung KF, Wong V. Acupuncture for insomnia. Cochrane Database of Systematic Reviews (2012) Issue 9. CD005472.
  2. Zuppa C, Prado CH, Wieck A., Zaparte A, Babosa A, Bauer ME Neuroscience Letters (2015) 587:35-40.
  3. Gao X, Xu C, Wang P, Ren S, Zhou Y, Yang X, Gao L. J Tradit Chin Med (2013) 15; 33(4): 428-432.
  4. Jiao Y, Han Y, Li X, Fang YG, Liu ZH, Zhou WN, Zhou JC, Wu ZC, Yang JH, Li SY, Meng FY, Xu WW Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine (2015) http://dx.doi.org/10.1155/2015/578972

ד"ר גיל ברזילי, PhD Dipl CM, בוגר בהצטיינות לימודי רפואה סינית בקמפוס ברושים, אוניברסיטת תל אביב. בנוסף תואר בביולוגיה מולקולורית מאוניברסיטת לונדון, דוקטורט מאוניברסיטת אוקספורד בחקר הסרטן ומלגת פוסט-דוקטורט של האיחוד הארופי (EMBO) אותה עשה במכון ויצמן בחקר תהליכי מוות בתאים (אפופטוזיס).

תרגום לכתבה זו זמין גם ב: English

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.

%d בלוגרים אהבו את זה: