דרור אומר מוהדב כתבה אישית לקראת קונגרס ICCM 2016

winter-wonderland-2-1359404-1279x1705

הגישה הטיפולית בתקיעות נוזלים על פי הקמפו

 קמפו ביפנית, "אנשי ההאן" בתרגום חופשי, משמעו שיטה המושתתת על ספר ה-Shang Han Lun, שנכתב על ידי Zhang Zhong Jing בתקופת שושלת ההאן. הספר התבסס על ה-Nan Jing, ושאב ממנו את הרעיון שלפיו יש לשים דגש על אבחנות גוף כפרמטר עיקרי לטיפול. מהותה של שיטת הקמפו בדגש שהיא שמה על הקליניקה לעומת התיאוריה. עמד על כך המאסטר Todo Yoshimasu, שהסביר, שבמקום ללמוד באופן תיאורטי את ההשפעות האפשריות של כל פתוגן על הגוף, כל מה שעלינו לעשות הוא ללמוד את תגובות הגוף, המתבטאות על פני הבטן באופן שלא ניתן להטיל בו ספק. ה-Shang Han Lun הוא האורים והתומים של הרפואה הסינית, השיטה שהתוותה את החוקיות שבטיפול דרך אבחנה אלף שנה לפני הולדת ה-TCM. שיטה זו המשיכה להתפתח, תוך שימת דגש על אבחנות גוף, שעיקרן הוא אבחנת הבטן בהצלבה עם אבחנת דופק ולשון, ועוד.

 תקיעות נוזלים בקיבה היא מצב שבו יש ירידה בספיגה של נוזלים, בייחוד של מים. מקורו של מצב זה בעודף או חוסר רב מערכתי. אבחנה זו של תקיעות נוזלים היא חלק מאבחנת בטן הקיימת רק בקמפו וב-Shang Han Lun. ה-TCM מתעלם ממצב של תקיעות נוזלים בקיבה, ולכן גם מתמקד פחות בהבדלה בין פורמולות שונות שמשקפות מצב זה. הוא משאיר, למשל, את האבחנה המבדלת בין הפורמולות WU ZHU YU TANG, LI ZHONG WAN ו-FU ZI LI ZHONG WAN לכלי התשאולי בלבד. בשיטת העבודה המבוססת על הקמפו, לעומת זאת, כשמטופל מגיע לקליניקה הוא לא עובר תשאול מקיף, אלא נבדק תחילה. בבדיקה זו, אם יש מצב של תקיעות נוזלים בקיבה, הוא מאותר באופן אוטומטי. כך, במקום לנסות לבחור מתוך אפשרויות טיפוליות רבות שמבוססות על האבחנה המערבית שהמטופל הגיע איתה, מצטמצמות האפשרויות הטיפוליות למספר מועט ביותר של פורמולות, שמתאימות למצב של תקיעות נוזלים. הכרת הסינדרומים נועדה לשרת אותנו, המטפלים, בהבנת הסיבה לבעייתו של המטופל, הבנה שמאפשרת התאמה של אורח החיים שלו למצבו. היא לא אמורה להיות חוד החנית בדרך לאבחנה נכונה.

הדרך של אבחנת הגוף מאפשרת למטפל להיצמד לסימנים בגוף, וכך להעביר את הדיאלוג האבחנתי שהמטפל מנהל עם עצמו מהראש (ספקולציות לגבי סינדרומים) לכמה שיותר עובדות פיזיות. השימוש בעובדות הפיזיות מערב את המטופל בתהליך האבחנה והטיפול, שכן המטופל חווה את הבדיקה על בשרו, ויכול גם לחוות את השינויים בה לאורך הטיפול, אפילו לפני שמתרחשת הקלה בסימפטומים (במצב של תקיעות נוזלים, למשל, הוא ישמע, עם התקדמות הטיפול, פחות נוזלים בקיבה בעת הבדיקה). זהו היבט חשוב של הרפואה הסינית, מפני שכך המטופל לא רק עוקב אחר מחלתו דרך הסימפטומים, שעשויים להיעלם, אלא נמצא בקשר בלתי אמצעי עם הגורם לה, ומודע יותר למתרחש בגופו. אבחנה בדרך הקמפו, לעומת הדרך של ה-TCM, מאפשרת למטפל לדעת גם מתי הטיפול, או השימוש בפורמולה, עומד לקראת סיום, ומכאן להחליט על הורדה במינון או על מעבר לפורמולה אחרת, מתאימה יותר, במקרה הצורך. החלטות אלו לא מבוססות על המתנה לפידבק מהמטופל, שעלול, במקרים רבים, להטעות אותנו. כך, מאפשרת שיטת הקמפו להקטין את מרווח הטעויות האפשריות בטיפול ולהעלות את רמת הדיוק שלו.

גישה טיפולית ע"פ קמפו בטיפול בתקיעות נוזלים בקיבה -  יום רביעי, 6.4.2016 15:00-19:00

תרגום לכתבה זו זמין גם ב: English

Comments are closed.

%d בלוגרים אהבו את זה: