גיא פולק כתבה אישית לקראת קונגרס ICCM 2016

IMG_3501

רצף של מחשבות

אחד הדברים שמאפיינים אותי בטיפול הוא הקרבה לעולם הרפואה. עוד כסטודנט התנדבתי כאסיסטנט, במחלקת שיר"ם, בבית החולים אסף הרופא. ושם גם התחלתי את דרכי המקצועית. אני מאמין כי אסור לנו לטפל מתוך אינסטינקט, תחושה פנימית הרגשה חזקה או אנרגיה מתפרצת, וכי עלינו להצמד לכללים ואתיקה מקצועית המתבססת על איבחון, ממצאים פתולוגיים ומחקר.

אם אנחנו רוצים כבוד למקצוע אנחנו צריכים גם לתת כבוד למטופל. לא להמעיט בערכו ובשכלו. עלינו לבחון ולנתח כל פרט כדי להבין עד הסוף מה מרגיש וחווה המטופל.

בדומה לדיסיפלינת הרפואה המערבית, גם ברפואה הסינית, אנו עדים לחלוקה להתמחויות.

בשנים האחרונות ישנה עליה מתמדת באימוץ תפיסה זו, שהיא גם מהלך מיתוגי מצויין התואם את התפיסות הצרכניות במגמות הכלכלה העולמיות. אך יתרה בעיניי הדרך המקצועית שעושה מטפל המתמחה בתחום טיפול מסויים היא טובה יותר נכונה יותר ומקצועית יותר. טיפול ומחקר של בעיה אחת או מחלה אחת, הוא עולם ומלואו.

ההבנה של המחלה והאבחנה המבדלת, אשר לעיתים מורכבת מאוד גם בבעיות פשוטות, היא זו שתהפוך כל אחד מאיתנו למטפל מצויין. ואת הניואנסינים הקטנים נלמד רק אם נראה שוב ושוב את אותה בעיה, נקרא ונתעדכן במחקר, נוביל ונמצא שיטות טיפול וטכניקות טיפול חדשות, נעזר במנוסים מאיתנו ונלמד דרכי טיפול שונות.

כל מטפל ומטפלת שרואים במקצוע הרפואה הסינית שליחות ודרך חיים חייבים להסתכל קדימה. להעריך את הדרך המקצועית שלהם עד היום ולחשוב של 3 דברים במקביל: מה הן המשימות היומיות והחודשיות שלי? מה הם צעדיי כדי שבעוד 5 שנים אגיע למקום אותו אני רואה היום? ומהו החזון שלי? או איפה אני רואה את עצמי בעוד 10-15 שנה מהיום. תוכנית מסודרת היא מה שמבדיל בין חלום ומציאות. אני מאמין כי מטפל טוב, צריך לדעת גם מה הן שאיפותיו המקצועיות האישיות, אך להבין ולהתחבר גם לקהילה בה הוא עובד.

צריך להבין שהרפואה הסינית היא חיה משונה בעיניי הרגולטור. המצב הקיים הוא האבסורד בהתגלמותו. המערכת המוסדית, מציעה ודוחפת רפואה סינית לקהל הרחב. מערכים שלמים של מערכות משומנות המציעות את שירותנו תחת תמיכתו או התעלמותו של הגוף האחראי על הרפואה בישראל. האגודה הישראלית לרפואה סינית, אשר במסגרתה אני פועל כבר למעלה שלוש שנים, עושה מאמצים שונים אשר פורסמו בהקשר להסדרת המקצוע. אין ספק שמוכנות האגודה היום, הסטנדרטיזציה המקצועית ושילובה של האגודה בארגון האירופי הם אלו שנותנים לנו תקווה להסדרה קרובה והבנה שהמערכת מראה סימנים של קבלתנו.

ברור לכולנו שהסדרה תגיע. במוקדם או במאוחר. הדרישה הציבורית לטיפול גדלה משנה לשנה. האינטגרציה בבתי החולים בארץ חוצה גבולות וקובעת שיאים תקדימיים לרגולציה. עד היום אין גוף מורשה שבדק את הנתונים אך אין ספק שאנחנו כח עבודה מרפא שהוריד לחץ מהמערכת, חסך כספים רבים מצד אחד והכניס כספים גדולים מצד שני.

בהקשר הזה אני חייב להוסיף עוד מילה אישית. תאמינו רק למה שאתם רואים ולא למה שאתם שומעים. תשאלו ותבדקו את השמועות ואל תיסחפו לתוך עולם של משפטים חסרי ביסוס ברשתות החברתיות.

יש לכם שק של מטבעות זהב על הכתפיים אתם יכולים לבחור בין לסבול ולהתמרמר על משקלו ובין היכולת ליהנות מתוכנו.

תתאגדו תייצרו תלמדו תטפלו והכי חשוב תישארו בריאים ומאושרים.

גיא פולק הוא יו״ר האגודה הישראלית לריפוי סיני מסורתי.

 

 

 

 

 

תרגום לכתבה זו זמין גם ב: English

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.

%d בלוגרים אהבו את זה: